V rámci projektu Experience it! č. 2022-1-CZ01-KA210-YOU-000084240 vznikla e-learningová platforma, která obsahuje metodiku zážitkové pedagogiky, kterou naleznete zde: https://bit.ly/3Yd3RhF
Tým mládeže z Déčka Náchod realizuje solidární projekt Mezi námi, s námi, zaměřený na zapojení ukrajinských uprchlíků do komunity. Projekt trvá od 1.8.2022 do 31.7.2023. Podpořeno Evropskou unií prostřednictvím programu Evropský sbor solidarity.
Déčko Náchod ve spolupráci s partnerskou organizací Asociacia CVCSR realizuje Erasmus+ projekt partnerství malého rozsahu s názvem Experience it! V rámci projektu se uskuteční národní a mezinárodní aktivity zaměřené na zážitkovou pedagogiku, udržitelnost a aktivity s mládeží.
Déčko Náchod realizuje dobrovolnický projekt Evropského sboru solidarity podpořený Evropskou unií. Ve školním roce 2022/2023 bude díky tomuto projektu hostěno na 12 dobrovolníků.
Projekt je zaměřen na jedno z/kombinaci následujících témat: personální podpora, osobnostně sociální a profesní rozvoj pracovníků ve vzdělávání, inovativní vzdělávání dětí/žáků/účastníků zájmového vzdělávání, spolupráce s rodiči dětí, žáků, účastníků zájmového vzdělávání a veřejností
Déčko Náchod realizuje dobrovolnický projekt podpořený Evropskou unií prostřednictvím programu Evropský sbor solidarity. Jedná se o dobrovolnický projekt 2021/2022, počet dobrovolníků: 8.
Naším hlavním sponzorem na letních táborech je firma Wimex, s.r.o. Děkujeme!
Informace o ochraně osobních údajů (GDPR) naleznete v sekci Soubory a informace ke stažení
19.09.2022 Od září 2021 do srpna 2022 realizovala skupina aktivní mládeže z Déčka projekt Evropského sboru solidarity Generation De:Gap. Díky tomu mohli uspořádat mnoho aktivit, jako například dvě živé knihovny, setkání zaměřená na předávání zkušeností mezi generacemi, workshopy na různá témata nebo dopisní výměnu.
,,Byla to pro nás úžasná zkušenost. Jsme moc vděční za spolupráci Univerzitě třetího věku pod hlavičkou Městské knihovny Náchod, jejíž členové se projektu také účastnili. Bylo skvělé mít možnost vzájemně nahlédnout do našich světů," říká Lada, členka týmu realizující projekt.
Díky tomuto projektu se podařilo nejen propojit mladou a starší generaci v komunitě, ale také pomoci předcházet pocitu izolace nebo méněcennosti právě u seniorů, kteří tyto pocity mohou zažívat. ,,Máme pozitivní zpětnou vazbu od seniorů, kteří uvedli, že se psychicky cítí mnohem lépe po tom, co mohli vidět, že pořád mají ostatním co nabídnout a že je zájem na druhé straně naslouchat," dodala Lada.
Senioři také měli možnost vidět, jak tráví svůj volný čas mladá generace. V živé knihovně si poslechli příběhy jendotlivých mládežníků o jejich vztah k tématům, která mladá generace považuje za důležitá, jako je například veganství, fenomén rychlé módy či ekologie. Na setkáních pak mohli porovnat například přístup k zahrádkaření z pohledu seniorů a pohledu mladých. Při dopisní výměně si mladí lidé vyměnili dopisy s klienty místních domovů pro seniory.
Ukázalo se, že ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, obě generace mají i mnoho společného. ,,Bylo zajímavé vidět přístup mládeže - zjistili jsme například, že některé věci, které jsme my znali už za našeho mládí, se vrací a mladí lidé to považují za moderní věc," uvedl Josef, který rázem dodává: ,,zároveň jsme mohli otevřít "naše" témata a vyprávět je mladým například zajímavou formou živé knihovny, kde nás velmi potěšila účast mnoha mladých lidí."
Mladé lidi v Déčku motivovalo pozitivní vyznění projektu k účasti na dalších projektech. V současnosti proto připravuje projekt na odstranění diskriminace vyloučených skupin obyvatel v komunitě.
Výstupem projektu je také katalog příběhů ze zmiňovaných živých knihoven:
Katalog příběhů - živá knihovna
Z workshopů pořádaných pro seniory a mládež se nechte inspirovat například recepty na vánoční cukroví:
Recepty - workshop Generation De:Gap